Wybór wędki

Jak kupować wędkę? Jak dobrać wędkę do metody połowu?

Czym się kierować przy wyborze wędki?

Przy zakupie wędziska (wędki) należy odpowiedzieć sobie na kila pytań:

Jaki sposób wękarstwa zamierzamy uprawiać ?

Na jaką rybę się będziemy się nastawiać ?

W jaki sposób będziemy przewozić sprzęt?

Ponieważ są różne wędki do różnych metod połowu, a może chcemy kupić uniwersalną wędkę.

Jak dobrać długość wędki do metody połowu?

W wędkarstwie rozróżniamy podstawowe metody połowu, na spławik, feeder zwany gruntem oraz spining.

Metody Wędkowania:

Wędkarstwo spławikowe z reguły wędka ma od 1,8m do 3m i zazwyczaj jest wędką Teleskopową czyli wyciąganą od rękojeści element po elemencie z zaciskaniem do momentu uzyskania oporu, tak by nam się sama nie złożyła.

Parametry wędki nie mają większego znaczenia gdyż w tej metodzie stosujemy jedynie obciążenie spławika. Zatem nasza wędka nie będzie ulegała siłom przeciążenia podczas rzutu ciężkim zestawem z dużym obciążeniem.

Jakie zatem bedą optymalne Parametry wędki spławikowej?

Wędka Teleskopowa 2,7m (3,0m z dołączaną szczytówką)  20-40g, 5-6 przelotek,  67cm - czyli wędka która ma 270cm a po dołączeniu drgającej szczytówki ma wymiar 300cm, maksymalne obiążenie to 40gram, wędka ma 5 przelotek+ 1 szczytówka, a wymiar transportowy złożonej wędki to 67cm.

Niektóre wędki teleskopowe posiadają szczytówkę wbudowaną na stałe, inne można dołączać i zdejmować.

Dla tego stylu wędkowania nie ma większego znaczenia twardość i giętkość naszego Kija - wędki, również marka/producent wędki nie jest tu wyznacznikiem wplywającym na efekty połowu, a jedynie na trwałość i wytrzymałość podczas eksploatacji.

Taka wędka jest wystarczająca dla metody spławikowej, ale można zastosować ją równeż przy metodzie gruntowej pamiętając o maksymalnym obiążeniu do 40 gramów.

 

Wędkarstwo spławikowe - Bat - zamiast wędki spławikowej możemy również urzywać wędziska zwanego Batem. Jest to teleskopowy kij bez przelotek i możliwości montażu kołowrotka. Zastosowanie typowo spławikowe a wędkowanie jedynie na długość skłądającą się z długości bata połączonej z długością żyłki mocowanej do jedynej przelotki na początku wędki. Wędkowanie tym sposobem wymaga jednak sporej wprawy w operowaniu zestawem podczas holu.

Długość bata to 2 do 6 metrów, długość żyłki może być równa długości bata co oznacza możliwość połowu batem 6m. na odległości ok. 10 metrów od brzegu, długość transportowa 120cm, ciężar wyrzutu to 3-15g, waga ok. 500g.

Bat zwany jest również w Tyczką.

 

Wędkarstwo Gruntowe - feeder - to wędzisko o długości 3-4 metry, forma budowy może być również teleskopowa lub częściowa składająca się z dwóch lub trzech części zakładanych na siebie. Istotne jest aby Parametry wędki gruntowej były lepsze niżo w przypadku wędkowania na spławik. Spowodowane jest to faktem iż wędkarstwo gruntowe charakteryzuje się większym obiążeniem wędki przez zestaw wędkarski (elementy na żyłce) oraz dużą siłą przeciążenia podczas zamachu zestawem. Również ściąganie wędki z obiciążeniem stawia dużo większy opór niż w przypadku spławika, a gdy do standardowego obiążenia dojedzie nam opór i szarpanie się większej ryby to zestaw zaczyna się robić ciężki, a zatem i przeciążenia duże.

Na Grunt (feeder) mówi sie że jest to metoda na dużą rybę, a jak sama nazwa wskazuje duże waży więcej, dlatego zarówno wędka jak i kołowrotek powien być bardziej wytrzymały.

Parametry wędki:

 

 

Metoda spinningowa polega przede wszystkim na wędkowaniu bardzo aktywnym - oznacza to, że to wędkarz szuka ryby, prawie zawsze drapieżnej, a nie czeka, aż ona przypłynie na stanowisko łowiącego (łowisko). Spinningista poszukuje stanowisk ryb przede wszystkim na trasie jej wędrówek za żerem, w miejscach przewidywanych zasadzek na drobnicę będącą jej pokarmem, wreszcie w miejscach, gdzie znajdują się dogodne rybie kryjówki i miejsca odpoczynku nocnego lub zimowego. Również sprzęt używany do łowienia ryb metodą spinningową różni się znacznie od sprzętu do łowienia innymi metodami. Wędziska w zasadzie są krótsze, ale budowane są (jak i inne) w kilku lub nawet kilkunastu modelach, w zależności od tego czy łowi się z brzegu (wędziska dłuższe), czy z łodzi (w. krótsze), jaki gatunek ryb się łowi, czy spodziewa się brania okazowych, czy też mniejszych sztuk, od głębokości wody, charakteru łowiska (np. czyste lub zarośnięte, wzgl. pełne zawad) i wreszcie od rodzaju przynęty sztucznej. Kołowrotki  spinningowe, które w zasadzie bezustannie pracują, muszą być wykonane z bardzo trwałych materiałów, odpornych na korozję, a ich części tak zaprojektowane, aby siły na nie działające (a są one poważne, liczone nawet w dziesiątkach kg) nie spowodowały szybkiego zniszczenia lub zużycia części zwłaszcza współpracujących ze sobą. Muszą one mieć wyjątkowo dokładnie działające i łatwe do bieżącego regulowania hamulce, kabłąki idealnie układające linkę oraz dobrze wyprofilowaną do wielosettysięcznych rzutów trwałą szpulę, nie mówiąc już o łożyskach i przekładniach. Linki do spinningu też posiadają specjalne cechy ułatwiające łowienie, właśnie tą metodą. Muszą to być wysokiej klasy żyłki syntetyczne lub plecionki.

Tu zalecam dopytanie sprzedawcy o dobranie odpowiedniego osprzętu do zasobności portfela, gdyż sprzęt spiningowy jest niewymiernie droższy od pozostałych ze względu na wymogi obiążeniowo-trwałościowe.

 

Co decyduje o zastosowaniu wędki ?

- czyli jak wybrać odpowiednią wędkę

 

Wędzidło gdyż tak nazwywany jest prawidłowo kij potocznie zwany wędką posiada wiele parametrów technicznych odpowiadających za zastosowanie do różnych technik wędkarskich.

Postawowymi parametrami wędki są:

- akcja
- ciężar wyrzutu
- długość wędki rozłożonej
- długość transportową
- wagę

 

Akcja – odpowiada za odkształcanie się wędki podczas wyrzutu i holowania ryby oraz za szybkość zacięcia, co oznacza możliwości wyginania się oraz odkształcania przy dużej sile odśrodkowej.
Wędka o akcji szczytowej (A), będzie doskonała do  precyzyjnych rzutów oraz szybkim zacięciem ryby.
Natomiast kij oznaczony jako wędka (C)  to wolniejsza akcja szczytowa, i stabilniejsze holowanie ryby, co jest ważne w przypadku początkujących.
Wędka oznaczona jako (D) to przedwszystkim precyzyjny holownik bez akcji szczytowej, a zatem zerwanie ryby jest o wiele trudniejsze niż w przypadku wędek A,B,C.

Jeżeli będziemy potrząsać wędką zauważymy czy odgięcia występują na samym końcu wędki - akcja szczytowa, czy wędka zagina się w cześniej np. na 3/4 dlugości co oznacza iż jest wędką paraboliczną typu C.


Ciężar wyrzutu – odpowiada za ciężkość przynęty przy rzucaniu. Zazwyczaj podawane wartości to waga minimalna i maksymalna np. 20-40, co w praktycze oznacza że przynęta po nie powinna ważyć mniej niż 20 gram i więcej niż 40 gram. Obiążenie wędki poniżej zalecanej wartości minimalnej spowoduje iż wędka nie będzie się uginać i precyzyjność rzutu będzie gorsza. Natomiast w przypadku przekroczenia wartości maksymalnej może dojść do złamania kija.

Długość – parametr ten jest w znaczączy sposób związany z uprawianym rodzajem wędkarstwa (czytaj powyżej), jednak decyzja o wyborze długości to zaróno kwestia upodobań wędkarza, kwestii transportowej oraz wielu innych czynników. Długość odpowiada za odległość możliwego rzutu zestawem, i tak wędka krótka jest dobra do spiningu gdzie rzuty nie są dalekie, natomiast długa wędka jest idealna dla dalekich rzutów np. na grunt.

długość transportowa – parametr odpowiada za długość wędki w stanie złożonym do przewozu (transportu). Jest to bardzo istotny parametr nie tylko ze względu na możliwość zmieszczenia wędki w samochodzie w miejscu nie grożącym uszkodzeniem, ale co ważne by zmieściła się w naszym pokrowcu wędkarskim wraz z innymi kijkami. Także przechowywanie wędki krótkiej jest dużo łatwiejsze, gdyż można ją wszędzie wsadzić.

Waga – ciężar wędki okazuje się istotny gdy mamy nawyk trzymania kija w ręce lub gdy łapiemy na spining. Dłuższe okresy trzymania wędki mogą powodować ból w nadgarstkach a nawet omdlenia rąk w przypadku wielogodzinnego spiningowania. Waga istotna jest również podczas transportowania wędki lub kilku naszych wędek, wraz z całym pozostałym osprzętem może to być nawet kilka/kilanaście kilo, zatem zwracajmy uwagę na to ile wszystko waży.
 

Teraz możesz udać się do sklepu wędkarskiego i spośród Lasu wędek, wybrać tą Idealną dla Siebie.